Moda na promienniki i parasole grzewcze rośnie z każdym rokiem. Grzejnik tarasowy sprawił, że wieczorne biesiady na świeżym powietrzu trwają do późnych godzin nocnych. Restauracje w aglomeracjach gromadzą w chłodne wieczory tłumy ludzi, gdyż komfort ciepła zapewniają ustawiane mobilne parasole grzewcze. Co warto wiedzieć o promiennikach i parasolach grzewczych? Na jakie elementy zwrócić uwagę, gdy wybieramy ten rodzaj ogrzewania na taras?
Podczerwień źródłem ciepła
Po włączeniu promiennika lub parasola dosłownie w kilka sekund znika dyskomfort chłodu. Dlaczego tak szybko? Grzejnik – niezależnie jakie posiada źródło ciepła (gazowe, elektryczne) – nie ogrzewa powietrza, ale ogrzewa nasze ciała w promieniu około 10 m². Jest to możliwe dzięki systemowi podczerwieni.
W promiennikach nowej generacji sercem urządzenia jest tuba wykonana z wysokogatunkowego żaroodpornego szkła kwarcowego. Po włączeniu iluminacja promiennika przypomina pochodnię. Promienniki posiadają kontrolę jonizacji płomienia.
Wyrafinowany efekt płomienia w promiennikach gazowych
W promiennikach nowej generacji w rurze kwarcowej nad palnikiem umieszcza się wzdłużnie specjalną spiralę. Dzięki temu wzbogacany jest wizualny efekt ognia. Oprócz silnego strumienia ciepła, dodatkowo uzyskujemy wspaniałą iluminację świetlną. Wysokość ognia jest sterowalna, w zależności od płynnej lub stopniowanej regulacji mocy. Rura kwarcowa chroniona jest ażurowym protektorem wykonanym ze stali szlachetnej.
Ergonomia i swoboda użytkowania
Promienniki można z łatwością umieścić pod osłoną markizy lub pod zadaszeniem altan ogrodowych, bo mają wysokość 1,8 - 2,0 m. W niektórych wyrafinowanych modelach pomyślano o funkcji minimalizacji wysokości – funkcja składania rury palnika w podstawę promiennika. Takie rozwiązanie umożliwia przechowywanie promienników w niewysokich pomieszczeniach.
Promienniki są mobilne. System jezdny (w postaci odpornej na zarysowania podstawy z modułem rolek) pozwala na przemieszczanie w dowolne miejsce.
Promienniki mogą być sterowane zdalnie lub manualnie. Pilot zdalnego sterownia pozwala na błyskawiczne włączenie i wyłączenie urządzenia nie ruszając się z miejsca przy stole.
Promienniki kompaktowe dostarczają ciepła dokładnie w pożądane miejsce, czyli na wysokość stołu, po czym ciepło promieniuje do góry zgodnie z zasadą konwekcji.
Promienniki elektryczne – inna opcja nowej generacji grzania
Jeśli nie mamy wiele miejsca, to dobrym wyborem jest kupno grzejnika elektrycznego na podczerwień. Taki promiennik ma niewielkie wymiary i można zamontować go na ścianie, suficie lub stacjonarnie w postaci stojącej. Promienniki elektryczne posiadają funkcję płynnej regulacji kąta nachylenia, a w niektórych modelach nawet funkcję wyłączenia przy granicznym kacie nachylenia. Są zdalnie sterowalne, co ułatwia komfort użytkowania.
Wersje kompaktowe ogrzewają na wysokości stołów, a w niektórych modelach funkcjonalność zwiększa zintegrowana półka boczna lub stolik barowy.