Nowa technologia w plenerach miasta.
Technologia zadziwia nas swoją wymyślnością i zawrotnym tempem na każdym kroku. Nie sposób nie dostrzec w większych aglomeracjach, w restauracyjkach i kawiarniach na wolnym powietrzu rozstawionych wysokich gazowych generatorów ciepła z widoczną roztańczoną smugą ognia w szklanej tubie cylindrycznej. Stały się powszechnym atrybutem, designem małej architektury restauracji na świeżym powietrzu w okresie przedwiosennym i jesiennym, które jeszcze przed dwoma laty były sporadycznie zauważalne. Ostatnią jesienią weszły z impetem w powszechne użytkowanie w plenerowych restauracjach.
W centrach aglomeracji o dużym nasileniu turystyki takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław pośród unikatowych monumentów dziedzictwa kulturowego, jakim jest na przykład Rynek Główny w Krakowie czy plac Zamku Królewskiego lub Starówka w Warszawie, zasiadanie w otwartych kawiarniach i restauracjach do późnej pory dnia stało się niemal zwyczajem, o ile nie przyzwyczajeniem. Gdy jest ciepło lubimy spędzać czas na zewnątrz długimi wieczorami, w nocy, w mrocznym świetle, zintegrowani z tłumem, z przechodniami, w iluminacji świateł, w otoczeniu wspaniałej architektury dziedzictwa. Ma to swój niecodzienny smak. Nie bez przyczyny zagościły w restauracjach parasole grzewcze, czyli technologia pozwalająca realizować nasze upodobania podczas spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ciepło emanowane z rury cylindrycznej i kaptura, który na wewnętrznej powierzchni posiada powłokę refleksyjną, pozwala nam rozgaszczać się w ciepłych zaciszach kawiarni, restauracji plenerowych i delektować się urokiem miejsca, potrawą, porą, otoczeniem.
Dlaczego parasole grzewcze gazowe?
Parasole grzewcze, oprócz wiadomego przeznaczenia stanowią także swoisty design w architekturze ogrodowej, tarasowej, plenerowej. Mają kształt ostrosłupa-piramidy, wysokiej wieży, wysokich i chudych grzybów, ale te restauracyjne prawie wszystkie posiadają tubę cylindryczna, a w środku hula płomień nadający swoisty klimat ogniska, kominka za którym człowiek wiecznie tęskni. Dostępne są również promienniki zasilane energią elektryczną generujące ciepło z żarzenia oporowych drutów, ale one rzadko wyposażają restauracje. Również te na gaz bez tuby jak grzybki, bez iluminacji płomienia też są rzadko widoczne. Kochamy płomień. To jest odpowiedź na pytanie dlaczego parasole grzewcze z tubą dominują. Smuga ognia wijąca się w półmroku w nocy jest zaproszeniem dla klienta, do miejsca w kawiarni na zewnątrz, usytuowanej koło promenady pełnej spacerowiczów, koło szerokich chodników zapełnionych tłumem. Ponadto płomień jest atrybutem ciepła. Nęci nas ku sobie w chłodne wieczory. Widoczny z daleka z miejsc spacerowych gdzieś w restauracji zewnętrznej chronionej od wiatru, przeciągu, chłodu prowizoryczną konstrukcją transparentnej folii zaprasza zziębniętego klienta do stolika na ciepłą kawę, herbatę, gorący posiłek. Jest to umiejętnie spreparowany i bardzo skuteczny marketing. Stąd parasol grzewczy gazowy z tubą posiadł stałe miejsce ekspozycyjne nawet w ciasnych plenerowych, przytulnych kawiarenkach.
Funkcjonalność i bezpieczeństwo parasoli grzewczych gazowych.
Parasol grzewczy działa na zasadzie emisji promieni podczerwonych odbitych od powierzchni refleksyjnych. Promienie podczerwieni, podobnie jak promienie słoneczne, działają jako nośniki energii cieplnej. Parasol grzewczy zasilany jest butlą gazową na mieszankę propan-butan lub propan. Posiada zapalnik piezoelektryczny i regulator przepływu gazu, czyli regulator jego mocy. Jest to konstrukcja wysoka często na ponad 2 metry o wadze rzędu 20 kg i z systemem jezdnym w postaci rolek. Można go ustawić dowolnie w żądane miejsce, a temperaturę (moc) ustawić według warunków zewnętrznych. Parasole posiadają ruchomy, przegubowy daszek, co pozwala na dogrzewanie dowolnego miejsca. Parasol jest wyposażony w zawór odcinający gaz, uruchamiany w przypadku przewrócenia lub przechylenia. Tuby są z materiału antytermicznego. Użytkownik jest zobligowany sprawdzić przed użyciem test szczelności połączeń (posmarowanie roztworem wody i płynu do naczyń łączeń), jakość butli (nie może mieć wgięć, głębokich zarysowań) oraz etykiety (identyfikator producenta i identyfikator napełnienia).