Początek kwietnia to wymarzony czas na rozpoczęcie grillowania, pogoda za oknem nas rozpieszcza, a w powietrzu zaczyna unosić się aromatyczny zapach grillowanych potraw. Jaki grill wybrać do ogrodu? Węglowy, gazowy, a może elektryczny?
Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych modeli grilli o różnych parametrach i rozmiarach. Możemy wybierać spośród grilli elektrycznych, gazowych oraz tradycyjnych – węglowych. W zależności od preferencji, każdy pasjonat grillowania znajdzie coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy podstawową charakterystykę trzech rodzajów grilli ogrodowych.
Grille elektryczne
Grille elektryczne są bardzo wygodnym rozwiązaniem, szczególnie dla tych, którzy mieszkają w miastach i do dyspozycji mają balkony lub tarasy. W Polsce na terenie osiedli przeważnie występuje zakaz korzystania z grilli gazowych czy węglowych. Grille elektryczne są zatem znakomitą alternatywą. Potrawy przygotowywane na grillach elektrycznych nie muszą odbiegać smakiem i aromatem od tych, przyrządzanych na innego rodzaju sprzęcie.
Grille gazowe
Grille gazowe to stosunkowa nowość na naszym rodzimym rynku, jednak zdobywają one coraz większą popularność. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że bardzo szybko możemy rozpocząć ucztę, nie czekając wiele minut na rozpalenie się brykietu czy węgla. Grille gazowe są urządzeniami bezpiecznymi i spełniają one wszystkie normy bezpieczeństwa.
Grillowanie na sprzęcie gazowym pozwala nie tylko oszczędzić czas przed przyjęciem grillowym, ale również zaraz po nim, gdyż ich czyszczenie jest zdecydowanie mniej skomplikowane niż konserwacja tradycyjnych grilli węglowych.
Grille węglowe
Grille węglowe to bez wątpienia klasyka gatunku. Posiadają one wielu zwolenników, a ich rozpalanie staje się niemal rytuałem. Wielu ludzi nie wyobraża sobie grillowania na innym sprzęcie twierdząc, że potrawy z grilla węglowego smakują najlepiej.
Grill węglowy, gazowy czy elektryczny?
Bez względu na to, czy wybierzemy grill węglowy, gazowy czy elektryczny należy pamiętać o kilku najważniejszych wyróżnikach dobrych grilli ogrodowych. Przede wszystkim grill powinien posiadać:
- pokrywę, ponieważ zmniejsza to ryzyko przypalenia potraw i umożliwia profesjonalne przygotowanie potraw,
- termometr, dzięki któremu kontrolujemy stan przygotowania potraw,
- dobrej jakości ruszt – żeliwny lub ze stali nierdzewnej,
- akcesoria, dzięki którym możemy przygotować niemal każdą potrawę na grillu, na przykład ryby, warzywa czy ciasteczka,
- solidną budowę i być wykonany z materiału, który jest odporny na korozję.
Spośród szerokiego wyboru modeli i marek warto wybrać opcję najlepszą dla siebie, a najłatwiej tego dokonać w profesjonalnym salonie grillowym, takim jak nasz. Można odwiedzić nas w Krakowie lub skontaktować się telefonicznie i mailowo.
Konserwacja grilla po zimie
Jeśli posiadamy już odpowiedni sprzęt, to czas go wyciągnąć, odkurzyć i zacząć nowy sezon grillowy! Osoby, które po zakończeniu poprzedniego sezonu przechowywały grilla w odpowiedni sposób, nie będą miały większego problemu. Wystarczy przetrzeć ruszty i elementy konstrukcyjne. Należy również sprawdzić, czy wszystko jest stabilne oraz czy żadne elementy się nie poluzowały.