Grill z rożnem czy bez rożna?

Rożen obrotowy znacznie rozszerza asortyment potraw, które można przygotować na grillu. Wystarczy wyposażyć go w kilka ciekawych akcesoriów, by ugrillować beztłuszczowe frytki, aromatyczny popcorn, idealnie dopieczone szaszłyki lub soczystego kurczaka. Na pytanie "grill z rożnem czy bez rożna?" odpowiedź brzmi – zdecydowanie z rożnem.

 

Grill z rożnem – dlaczego warto?

Można obejść się bez rożna i przygotować powyższe przykładowe potrawy inną drogą. Jednak smak, który uzyskamy poprzez grillowanie na rożnie jest nieporównywalny.

Ponadto rożen pozwala na grillowanie niemalże bezobsługowe – nie musimy przewracać potraw na ruszcie. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wystarczy włączyć mechanizm obrotowy. Dzięki niemu uzyskamy idealnie dopieczoną potrawę bez naszej ingerencji.

Podczas grillowania na rożnie możemy wzmocnić aromat poprzez polewanie mięsa własnym sokiem lub równomierne posypanie rozmaitymi przyprawami.

Grill z rożnem w standardzie

W ofercie niektórych producentów jak chociażby Broil King czy Outdoorchef są grille ze zintegrowanym rożnem (tylny palnik rożna) i grille przygotowane do zamontowania rożna jako mechanizmu obrotowego bez palnika rożna. Grill ze zintegrowanym rożnem posiada tylny palnik, ulokowany wzdłuż powierzchni grzewczej, dodatkowy regulator gazu palnika rożna i demontowany mechanizm obrotowy z kotwami do zaczepienia potraw.

Natomiast w grillach zaadaptowanych do montażu rożna, montuje się tylko mechanizm obrotowy, a za palnik rożna służą palniki stref ciepła uruchamiane wszystkie lub wybiórczo, w zależności od miejsca umieszczenia potrawy. W czym tkwi zatem różnica? Palnik z rożna w grillu ze zintegrowanym rożnem zużywa dużo mniej gazu podczas grillowania, opieka skuteczniej i szybciej.

Grille ze zintegrowanym rożnem

Marka Broil King oferuje wiele modeli grilli z wbudowanym palnikiem rożna lub bez palnika. Wybór w ofercie jest szeroki. Palnik do rożna usytuowany jest nad powierzchnią grzewczą w tylnej części i posiada specjalny refleks do skupiania i przesyłu strumienia ciepła na grillowaną potrawę.

Grille zaadaptowane do montażu rożna

Chociaż w tych grillach zainstalowanie rożna jest bezproblemowe, jednakże nie ma wydzielonego specjalnego palnika, a do opiekania używa się palników standardowych w różnej ilości, uzależnionej od wielkości grillowanej potrawy. Nie okłamujmy się - takie grillowanie na rożnie nie jest ekonomiczne ze względu na duże zużycie gazu. Uruchamiamy wtedy kilka stref ciepła, bo w przypadku uruchomienia jednej strefy ciepła, opiekanie może być nierównomierne.

Rodzaje napędów rożna

Mechanizm obrotowy napędzany jest za pomocą silniczka zasilanego energią elektryczną lub akumulatorem (baterią). Silniczki na baterie dodatkowo posiadają wejście na zasilacz. Silniczki są odporne na obciążenia do 30 kg.