Parę lat temu wzmianki o grillu gazowym przechodziły niemal bez echa. Byliśmy przecież przekonani, że jeśli grillować, to tylko nad żarem węgla, bo to właśnie z węgla bierze się grillowy aromat. Jak się okazuje – wcale nie jest to prawdą. Od jakiegoś czasu przekonywani jesteśmy, że grillować można nie tylko na węglu. Zalety grilla gazowego są bowiem niepodważalne, a smak potraw nie odbiega od tych, które przygotowane są na grillu węglowym.
Smak potraw z grilla gazowego
Im bardziej trafia do naszej świadomości, że węgiel, gaz i energia elektryczna to tylko źródła ciepła nie mające nic wspólnego z aromatem i smakiem grillowanych potraw, tym bardziej przekonujemy się do grilli gazowych i elektrycznych. Im bardziej dostrzegamy globalną zmianę trendów w grillowaniu, tym częściej nasz grill węglowy idzie do lamusa.
Jeszcze do niedawna panowało powszechne przekonanie, że potrawy smakują dobrze tylko wtedy, gdy zostaną ugrillowane na węglu. Dzisiaj – ze względu na rozpowszechnienie informacji – wiemy już, że nie jest to prawda. Aromat potrawy osiągamy tylko temperaturą i czasem grillowania. Reszta jest doaromatyzowaniem w postaci marynat, zapraw, w postaci nasycania dymnym aromatem wiór drzewnych itp.
Skoro zostało to ustalone, to warto jeszcze rozważyć inne czynniki: zdrowie, wygodę grillowania, efekty, funkcjonalność oraz żywotność. Zobaczmy, który grill wygrywa w tych kwestiach i jakie są zalety grilla gazowego w porównaniu do konkurencji „węglowej”.
Które grillowanie najzdrowsze?
Produktami procesu spalania niecałkowitego i niezupełnego są tlenki węgla (CO, CO2), węglowodory, węgiel (C), tlenki azotu, para wodna itd. Najczystszym paliwem w spalaniu jest gaz, który zawiera najmniej toksycznych substancji i generuje mniejsze stężenia produktów spalania, w porównaniu do węgla. W dodatku podczas grillowania węglem – z uwagi na wysoką kaloryczność – stosujemy brykiet z konsystencją lepiszcza o niewiadomym pochodzeniu, często toksycznym.
Grill węglowy nie ma osłon niedopuszczających do kontaktu tłuszczu z żarem węgla, stąd inicjuje się płomień o toksycznym zwęglającym działaniu i tworzą się kancerogenne substancje wskutek spalania tłuszczu. Więcej nie trzeba dodawać w aspekcie zdrowia – grill gazowy i elektryczny w tej kwestii wygrywają.
Który grill jest najbardziej wygodny w użyciu?
Komfort grillowania kojarzy się z szybkim odpaleniem, szybkim grillowaniem i jak najmniejszą ilością czynności, które trzeba podjąć, by ugrillować potrawę. W przypadku grilla gazowego i elektrycznego wystarczy tylko przekręcić pokrętła z bezstopniową regulacją, a rozpalenie grilla węglowego przy użyciu rozpalacza trwa minimum 20 minut.
Zgaszenie grilla i odstawienie w przypadku grilli gazowego i elektrycznego jest czynnością błyskawiczną. Grill węglowy wymaga sprawdzenia czy żar węgla jest nieaktywny i czuwania, aż żar zgaśnie.
Dla grilli gazowych i elektrycznych osiągnięcie żądanej temperatury jest bezproblemowe, biorąc pod uwagę bezstopniową regulację gazu lub natężenia prądu, natomiast dla grilla węglowego możliwe jest osiąganie zakresów temperatur poprzez regulację otworów. Możemy otworzyć wywietrznik, aby obniżyć temperaturę albo dołożyć brykietu, aby podwyższyć temperaturę. Grill gazowy posiadający dodatkowy boczny palnik sprawdza się wyśmienicie przy podgrzewaniu potraw, zup, sosów.
Mobilność grilla gazowego i węglowego jest nieograniczona, w przypadku elektrycznego musimy posiadać przedłużacz, co nie jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem.
W tym pojedynku wygrywa grill gazowy.
Który grill wymaga minimum obsługi?
W tej kategorii wygrywa grill elektryczny, bo nie musimy instalować butli gazowych, ani kupować brykietu węglowego. Czyszczenie i konserwacja grilli gazowych i elektrycznych jest szybka i skuteczna, gdyż tutaj mamy możliwość szybkiego wypalenia tłuszczu i resztek po grillowaniu. W grillu węglowym czyszczenie jest trudniejsze, bo żar węgla pozostały po grillowaniu nie ma już tak wysokiej temperatury, więc wypalenie resztek jest mniej skuteczne. By usunąć zabrudzenia z grilla węglowego wymagane jest czyszczenie mechaniczne z użyciem specjalnych płynów.
W tym aspekcie grill elektryczny wygrywa zdecydowanie. Za nim plasuje się grill gazowy, a na końcu – grill węglowy.
Na którym grillu uzyskujemy najlepsze efekty grillowania?
Grill, który posiada przynajmniej 3 strefy ciepła (trzy palniki), równomierną dystrybucję ciepła, możliwość różnorodnej manipulacji temperaturą i duży zakres osiąganych temperatur to grill gwarantujący uzyskanie zamierzonych efektów smakowych. Często potrawy wymagają kombinacji kilku metod grillowania, na przykład najpierw metody bezpośredniej dla skarmelizowania wierzchniej warstwy, a potem metody pośredniej w zdecydowanie obniżonej temperaturze, a w tym względzie najbardziej sprawdza się grill gazowy.
Można powiedzieć, że grill gazowy pod względem osiąganych aromatów przewyższa pozostałe. Dlaczego? Ponieważ można zastosować najwięcej kombinacji metod grillowania w danym zakresie temperatur.
Który grill pozwala na stosowanie wielu akcesoriów?
Po tym względem grill gazowy jest rewelacyjny - ma dużą powierzchnię grillowania, głęboki piekarnik, wydzielone strefy ciepła, rożen, podwójne ruszty. Gdy podstawowe tajniki grillowania nie są nam już obce, poszukujemy bardziej wyrafinowanych potraw wymagających zastosowania akcesoriów. Nie w każdym grillu można zastosować całą paletę akcesoriów. Urządzenia mają różne ograniczenia, a grill gazowy ich nie ma.
Który grill jest najbardziej funkcjonalny?
Ponownie grill gazowy, szczególnie w postaci mobilnej kuchni. Posiada masywne, montowane półki boczne (największa powierzchnia robocza), możliwość zawieszenia lub postawienia dużej ilości akcesoriów, wykorzystania szafki na butlę jako schowka. Palnik boczny służy do podgrzewania dodatków niezbędnych podczas imprezy grillowej. Zadowalająca jest także mobilność grilla – system jezdny ułatwia przemieszczanie urządzenia bez konieczności podnoszenia czy dźwigania.
Który grill jest najbardziej żywotny?
W tej kwestii wszystko jest w rękach danego producenta. Wszystko zależy od zastosowanych materiałów, technologii i jakości produktu danej marki. Marka Broil King daje dożywotnią gwarancję na piekarnik i misę paleniskową w grillach gazowych, z kolei Outdoorchef oferuje wszystkie rodzaje grilli, które objęte są trzyletnią gwarancją. Aromatyzery sprawdzają się znakomicie przez okres pięciu lat, a koszt ich wymiany jest niski. Ruszty emaliowane wykonane z żeliwa emaliowanego lub czystego albo ze stali nierdzewnej wytrzymują wiele lat.
W zasadzie grille (pomijając wszelkiego typu marketowe podróbki i chińskie produkty niesłusznie określane grillem) są długożywotnymi urządzeniami.
Podsumowując – zalety grilla gazowego pod wieloma względami deklasują grilla węglowego. Grill gazowy konkuruje głównie z elektrycznym, ale jak na razie pod wieloma względami jest zdecydowanie najlepszy!