Początkujący grill master – rozpocznij przygodę z grillowaniem

Grillowanie coraz częściej staje się dla nas okazją do wielkich kulinarnych eksperymentów. Kupujemy coraz lepszy sprzęt, wyposażamy go w akcesoria, poznajemy nowe receptury, by zaskakiwać bliskich i gości. Grillowe eksperymenty mogą przynosić wiele radości, ale zanim odkryjemy własne receptury, warto poznać podstawowe zasady przyrządzania potraw. Co początkujący grill master powinien wiedzieć?

 

Podpatrzenia i motywacja

Jesteśmy zapraszani tu i ówdzie na degustację grillowych potraw. Kątem oka obserwujemy sposób grillowania na wizycie u sąsiada, u przyjaciół, dostrzegamy nowy sprzęt, nowe i nieznane możliwości grilla gazowego, funkcjonalność akcesoriów i wreszcie ten smak, który może stać się inspiracją do rozpoczęcia naszej własnej przygody z grillowaniem.

Czy aby tylko kiełbaski i karkówka?

Czy naszej tradycji i nawykom grillowania zagraża zmiana? Czy zostaną złamane schematy i powszechnym staną się steki, hamburgery, pizza, kurczak na piwie, ryby, szaszłyki i inne dania grillowe? W przydomowych ogródkach coraz popularniejsze staje się grillowanie wołowych steków w każdym stopniu upieczenia. Efekt smakowy w formie elastycznego, soczystego i aromatycznego mięsa jest niepowtarzalny. Różnorodność smaków osiągnąć można poprzez wybór różnego typu wołowiny na steki: stek z rostbefu, antrykotu (rib eye), stek z polędwicy.

Nie jeden z fanów grillowania przekonał się jak rewelacyjnie smakują podudzia z kurczaka wypieczone na wieszaku na podudzia z brytfanną od Broil King - napęczniałe, soczyste, z mięsem w środku na granicy upieczenia. Przyrządzanie pizzy na kamieniu szamotowym w temperaturze 300°C w dosłownie kilka minut bije rekordy popularności na pokazach, akademiach grillowania i coraz częściej również na biesiadach rodzinnych. Ruszt w rękach pasjonata jest narzędziem do wykreowania najbardziej wyrafinowanych smaków.

Gdzie są granice eksperymentowania?

Po degustacji klasycznych dań z grilla sięgamy dalej po nowe wymyślne przepisy. Przeanalizujmy chociażby grillowanie wołowiny. Steki możemy grillować w siedmiu odmianach upieczenia i każdy stopień upieczenia to inny smak. Na dodatek serwujemy steki z rozmaitymi dodatkami: z pieczarkami w maśle, z grillowanymi brokułami, z salsą chili, z sosem musztardowym, z zielonymi szparagami, itd. Wszystko w zależności od naszych upodobań. Pieczeń wołowa z przeróżnymi sosami, burgery, zrazy wołowe to następne dania z tego gatunku mięsa i następne smaki.

Sięgamy również po inne mięsa, na przykład drób w postaci klasycznego kurczaka. Kurczak może być grillowany na rożnie, na puszcze piwa, coli, puszce innego napoju, może być grillowany w całości na desce cedrowej, grillowany w kształcie motyla.

Podobnie jest z warzywami. Któż z nas nie lubi grillowanych bakłażanów, grillowanych zielonych szparagów, grillowanych kolb kukurydzy, brokułów, pieczarek, patatów, pomidorów z nadzieniem przyrządzanych różnymi technikami grillowania. Granice możliwości eksperymentowania są właściwie niezmierzone.

Polskie ogrodowe menu dla początkującego grill mastera

Oprócz eksperymentowania, na grillu możemy przyrządzić przy każdej okazji nasze polskie klasyczne menu. Mając do dyspozycji żeliwny wok, możemy przygotować bigos. Mając do dyspozycji żeliwną płytę możemy usmażyć kotlety schabowe, pierogi, jajka sadzone, boczek - wszystko to, co tradycyjnie przygotowujemy w naszej kuchni domowej. Jednak mobilny grill pozwala nam na wykonanie potraw w zaciszu ogrodu, w altance, pod drzewem, w ulubionym miejscu koło domu na wolnym powietrzu i w kontakcie z naturą.