Pizza z grilla

Pizza inna niż wszystkie!

Pizza - któż jej nie jadł? Spotykamy ją w wielu kartach menu czy to w knajpach, restauracjach, czy w samych pizzeriach. Ta potrawa weszła w naszą kulturę gastronomiczną nagle i została przyjęta bardzo dobrze, gdyż na ciasto z pizzy można położyć czego dusza zapragnie, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Powszechnie pizzę spożywamy przygotowaną na różne sposoby w piekarniku lub w piecach. Doświadczenie wykazuje, że lepsza jest z pieca rozgrzanego drewnem, ponieważ wtedy ciasto posiada mniej wilgoci w sobie, a przez to jest bardziej chrupkie i smaczne.

Pizza z Grilla?  Jak ją przyrządzić?

Pizza, o której mowa upieczona jest w bardzo podobny sposób jak w piecu. Oczywiście nikt nie zmusza nas, abyśmy kładli ją bezpośrednio na ruszt, ponieważ mamy do użycia inne akcesoria (kamienie do pizzy Broil King oraz GrillPro czy cały zestaw do pizzy Broil King złożony z łopaty oraz kamienia szamotowego z wygodnymi stalowymi uchwytami).


Przygotowanie pizzy na grillu jest proste, wystarczy:

  • rozpalić grill i poczekać aż się rozgrzeje
  • w czasie gdy grill się rozgrzewa przygotować pizzę
  • gdy grill jest rozgrzany, położyć na ruszt jedno z dostępnych akcesoriów (zalecany kamień do pizzy) i poczekać do momentu jego nagrzania
  • po nagrzaniu kamienia, położyć pizzę na kamień
  • monitorować przebieg procesu.

Oczywiście można piec ją bezpośrednio na ruszcie. Przed położeniem ciasta należy wcześniej ugrillować składniki, które chcemy użyć. Po ugrillowaniu składników, na ruszty należy położyć uformowane i rozwałkowane ciasto i podpiec  z jednej strony. Po odwróceniu ciasta na drugą stronę „tworzymy pizzę”, czyli dodajemy ugrillowane wcześniej składniki i pozostawiamy ją, aż ciasto całkowicie się upiecze - stan upieczenia można sprawdzić wbijając w ciasto drewniany patyczek.

Dlaczego warto?

Dobrze wiemy, że wszystko posiada wady i zalety.
Zalety pieczenia pizzy na grillu:

  • ciasto posiada inną konsystencję i smak, gdyż pieczenie na grillu wyciąga więcej wilgoci z ciasta. Strona ciasta, która przywiera bezpośrednio do gorącej powierzchni kamienia szamotowego tworzy się bardziej chrupka, natomiast obieg gorącego powietrza sprawia, iż wierzch ciasta jest miękki
  • grill osiąga wyższą temperaturę niż piekarnik, co sprawia, że czas pieczenia pizzy skraca się nawet do kilku minut
  • zapach pizzy prosto z grilla bardzo przypomina zapach pizzy z pizzerii

 

Wady pieczenia pizzy na grillu:

  • szybciej może upiec się spód podczas, gdy wierzch może być surowy, Aby temu zapobiec pieczenie powinno odbywać się hermetycznie pod pokrywą na kamieniu szamotowym. Gdy nie dysponujemy kamieniem, można stworzyć cieńszą pizzę, grillując wcześniej dodatki
  • proces pieczenia wymaga monitorowania

Tym sposobem przebrnięto przez temat grillowania pizzy i powinno się to zakończyć podsumowaniem. Kwestię czy pizza z grilla jest smaczniejsza i lepsza, niż pospolicie pieczona w piekarnikach elektrycznych pozostawia się do rozstrzygnięcia czytelnikowi. Według powszechnej opinii pizza pieczona na żywym ogniu jest dużo smaczniejsza, bardziej chrupka i posiada ten niesamowity zapach dania z grilla - specyficzny i nie do podrobienia.