Wraz ze zwiastunami sezonu na grilla rodzi się pytanie czy są jakieś kryteria, którymi można się kierować przymierzając się do zakupu. W chaosie informacji o grillowaniu i grillach na portalach, pośród sponsorowanych zaleceń, naprowadzeń, auto-reklamowych sugestii ciężko znaleźć bezstronny instruktaż porad i zasad z prawdziwego zdarzenia. Poniżej przedstawiono najważniejsze zasady, którymi warto kierować się przy zakupie, aby potem nie żałować podjętej decyzji.
Miejsce grillowania – należy zastanowić się gdzie będziemy grillować oraz czy miejsce lub miejsca te są prawnie dozwolone, biorąc pod uwagę ustawowe lokalne zakazy i ochronę środowiska. Gdy mieszkamy w środowisku wiejskim, grillowanie węglem i gazowe jest jak najbardziej równorzędnie preferowane.
W granicy aglomeracji na osiedlach domków jednorodzinnych należy brać pod rozwagę grillowanie węglem, ze względu na możliwe interwencje sąsiada, bo samo grillowanie na własnej posesji nie jest objęte żadnym zakazem. Ważne są skutki grillowania pod kątem ingerencji w sąsiedztwo (drażniący dym, swąd spalenizny). Sąsiad prawnie jest zobligowany zawezwać straż miejską z zarzutem utrudniania współżycia i czynienia działań wbrew ochronie środowiska. Praktyka wykazuje, że interwencje zdarzają się, ale podyktowane są bardziej złośliwością sąsiedzką niż zaistniałą szkodą.
W granicy aglomeracji na osiedlach budynków wielorodzinnych regułą jest zakup tylko grilla elektrycznego. Grillowanie węglem na balkonie, tarasie, na pewnej wysokości, z sąsiadem tuż za ścianą wprawdzie też nie jest uregulowane prawem, ale jest poniekąd niebezpieczne. Podmuchy iskier przy dmuchaniu podczas rozpalania mogą sięgnąć łatwopalnego materiału (gdzieś na balkonach na niższych piętrach) i zainicjować pożar. Gdy mieszkamy na parterze i korzystamy z wygody obszernego tarasu, zwykle grillujemy na węglu lub gazie. Na wyższych kondygnacjach, regułą jest grillowanie elektryczne, sporadycznie gazowe.
Do grillowania na pikniku poza miastem należy zdecydować się na składany, przenośny grill węglowy lub gazowy jak na przykład kompaktowy Broil King Porta-Chef 320. Grillujemy wszędzie na polanach leśnych, parkach, łąkach, nad brzegiem rzeki - swoboda jest nieograniczona chyba, że miejsce jest oznaczone znakiem zakazu.
Przeznaczenie i wielkość grilla – ten aspekt dotyczy tego dla jakich celów zamierzamy zakupić grilla - celów stricte rodzinnych czy imprezowych. Gdy często zapraszamy gości, lepiej zakupić grill z większą powierzchnią rusztu (dla grilli węglowych średnica rusztu 57 cm, dla grilli gazowych powierzchnia grzewcza 0,4 - 0,5 m2 ). Preferowany jest bardziej grill gazowy, gdyż jest funkcyjny, szybki, zdrowy (w aspekcie obróbki termicznej potraw) oraz pozwala na zastosowanie różnych technik grillowania z użyciem wiórków aromatycznych.
Gdy grill przeznaczony jest dla celów rodzinnych ze sporadyczną imprezą, rozsądnym wydaje się zakup grilla węglowego o ruszcie 47 cm lub grilla gazowego z co najwyżej trzema palnikami z powierzchnią grzewczą 0,2 - 0,3 m². Gdy z kolei budżet zezwala nam na większy wydatek, słusznym jest decyzja zakupu grilla z nieco wyższej półki. Dostarczy nam on wiele satysfakcji z posiadanych funkcji oraz palety możliwości jakie posiada (rożen, trzy strefy ciepła, palnik boczny na gotowanie i podgrzanie, boczne półki wielofunkcyjne) i będzie nam służył kilka lat.
Jaka marka – zasadą jest, gdy czynnik zdrowotny jest priorytetem, lepiej optować w grill gazowy lub elektryczny marki amerykańskiej. Jest niezawodny, wytestowany w kraju skąd pochodzi, gdzie jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu wskutek złych materiałów lub systemu spalania jest żerem adwokatów i w następstwie wypłatą odszkodowań. Stąd można mieć zaufanie do wysokiej jakości tych urządzeń. Egzemplarze wykonane w Chinach, są niesprawdzone, podrabiane na wzór grilli amerykańskich z nisko gatunkowych stali podatnych na korozję i wypaczenie w wysokich temperaturach. Za ich zakupem z pozoru przemawia niski koszt - z pozoru, bo w tej dziedzinie doskonale sprawdza się reguła "co tanie, to dwa razy droższe". Grille amerykańskie mają w kraju rozwiniętą silną dystrybucję, serwis i gwarancję do 10 lat.
W przypadku skłaniania się do zakupu grilla węglowego ze zwykłego sentymentu do grillowania na węglu, należy wzbraniać się od zakupu grilla bez pokrywy. Pokrywa to grillowanie konwekcyjne, które jest dużo zdrowsze niż tradycyjne. Ponadto pokrywa pozwala nam na eksperymentowanie przeróżnych technik grillowania, wskutek czego uzyskujemy wyrafinowane smaki. Grill bez pokrywy to oczywista strata ciepła i większy koszt z powodu szybkiego i nieefektywnego zużycia węgla drzewnego.
Budżet – czynnik najbardziej determinujący naszą decyzję. Rynek krajowy marketowy, dilerowski ma przebogate oferty, a klient w tym gąszczu ofert czuje się tylko i wyłącznie zagubiony. Im więcej ofert, tym trudniej o celne trafienie. Udanie się do specjalisty dystrybutora jest jednoznaczne z namową do kupna modeli, które nie cieszą się zainteresowaniem. Nie ma w tej dziedzinie prawdziwego obiektywnego rankingu tworzonego przez fora społeczne z obiektywną oceną. Polegamy tylko na intuicji. Jednakże trzeba zapoznać się z kilkoma klasycznymi zasadami. Jeżeli cenimy zdrowie, i mamy świadomość jego wartości, kupmy grilla zdrowszego, to znaczy gazowego lub węglowego z pokrywą (mniejsza opcja). Koszt dilerowskich i markowych grilli gazowych zaczyna się (nie uwzględniając promocji) od 2200 zł, a marketowych od 1200 zł. Skąd taka różnica? Grille markowe mają systemy, które zapewniają zdrowe grillowanie i jest to niezaprzeczalne. A czy grille gazowe marketowe rzeczywiście te systemy posiadają? Zakup wymaga dokładnego sprawdzenia. Tym niemniej, można odpowiedzieć sobie na pytanie czy systemy zdrowego spalania w grillach markowych chronione patentem i prawem wynalazku mogą być stosowane w grillach podrobionych (kopiowanych) - jest to niemożliwe. Analogicznie jest z użytymi materiałami. Jeżeli decydujemy się na grilla gazowego, rozsądnym posunięciem wydaje się zakup grilla z niższej półki, ale znanej marki.
Wygoda i prostota obsługi – w tej kwestii jest jednoznaczna odpowiedź. Grille gazowe i elektryczne, gdyż wymagają one minimum obsługi w porównaniu z węglowymi. Grillowanie jest czyste, rozpalanie szybkie i bezproblemowe, nagrzanie piekarnika błyskawiczne, a czyszczenie łatwe (nie ma popiołu).