Jak grillować indyka? Ile powinien wynosić czas marynowania mięsa, a ile grillowania? W jakiej temperaturze powinno być grillowane indycze mięso? Którą metodę grillowania wybrać? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Marynowanie (peklowanie) indyka
Z uwagi, iż mięso indycze jest delikatne i chude, powinno być wstępnie zamarynowane. Marynuje się na sucho dzień przed planowanym grillowaniem, nacierając środek i wierzch indyka obficie gruboziarnistą solą morską i zmielonym pieprzem. Sól z natury wyciąga wilgoć i w postaci solanki ponownie wnika w mięso.
Tak przyprawionego indyka należy pozostawić w lodówce na czas 12 godzin. Po wyjęciu z lodówki pozostawić w temperaturze pokojowej na ok. 1 godzinę. Przed grillowaniem udka i pierś posmarować miękkim masłem.
Temperatura grillowania indyka
Główną zasadą jest utrzymanie równomiernej temperatury w zakresie 175 - 230°C. W grillu węglowym utrzymanie żaru przez pewien okres czasu jest problemem i wymaga doświadczenia w dozowaniu brykietu lub ustalenia odpowiednio wystarczającego wsadu na początku grillowania. Stąd do grillowania indyka najlepiej sprawdza się na grill gazowy z płynną regulacją zakresów temperatur.
Jak grillować indyka – sposób grillowania
Indyka grilluje się metodą pośrednią. Dla karmelizacji na początku można zastosować przez chwilę metodę bezpośrednią, a potem już cały czas piec metodą pośrednią przez długi okres. W czasie grillowania można dodawać aromatyczne wiórki drewniane dla wywołania efektu wędzenia.
Mięso na piersi piecze się szybciej niż udka, stąd zasadne jest spowolnienie procesu pieczenia i ochrona mięsa przed wysuszeniem. Uzyskuje się to przez ułożenie indyka piersią do dołu na pierwszą godzinę pieczenia, a potem przewrócenie całości na drugą stronę. Podczas monitorowania pieczenia, miejsca, które przypiekły się szybciej na brązowo, należy przykryć folią aluminiową.
Sprawdzoną metodą jest grillowanie indyka w całości na rożnie. Podczas równomiernego obrotu mięso jest dopiekane jednakowo z każdej strony.
Czas grillowania i moment upieczenia
Ważnym jest, aby ocenić kiedy indyk został upieczony. Dłuższe pieczenie pozbawia mięso soczystości – mięso staje się suche, włókniste, pozbawione smaku. Zasadą, która powinna być bezwzględnie przestrzegana jest to, aby indyka zdjąć z grilla kiedy temperatura w najgrubszym miejscu udka przy kości (ale termometr nie powinien dotykać kości) osiąga 75°C. Do tego celu niezbędny jest termometr, który pozwala sondować wymaganą temperaturę.
Czas odstawienia po grillowaniu
Po zakończeniu grillowania indyka należy odstawić, aby mięso – jeszcze ze skumulowanym wewnątrz ciepłem – naturalnie się przez chwilę dopiekło, a soki lepiej rozeszły po całym wnętrzu.