Szaszłyki można przyrządzić na każdym rodzaju grilla. W jaki sposób to zrobić? Które akcesoria warto kupić, by szaszłyki grillowały się bez konieczności ciągłego ich przewracania? Jakie przepisy na szaszłyki z grilla trzeba wypróbować?
Szaszłyk – tradycyjna potrawa orientu
Szaszłyk to potrawa z kawałków mięsa nadzianych na szpikulec, przekładanych plastrami warzyw lub innym dodatkiem (boczek, słonina, kiełbasa, owoce morza, chleb) i jako całość opiekana nad ogniem lub na grillowym rożnie.
Do przygotowania szaszłyków dopuszcza się każdy rodzaj mięsa, szczególnie: wołowinę, wieprzowinę, jagnięcinę, baraninę, dziczyznę, a także ryby i owoce morza itd. Jeśli chodzi o warzywa, to najczęściej nadziewa się kawałki cebuli białej, czerwonej, papryki (czerwonej, zielonej, żółtej), cukinii, pomidorów, ziemniaków. Kawałki mięsa przed nadzianiem umieszcza się w marynacie dla uzyskania aromatu i by wierzchnia warstwa mięsa uległa karmelizacji.
Szaszłyk wywodzi się z krajów Azji Centralnej i najprawdopodobniej od dawna był rarytasem ludów plemiennych. Był łatwy do sporządzania i do opiekania nad ogniem. Między innymi dlatego dotarł niemal w każdy zakątek globu i podbił serca smakoszy.
Szaszłyk – potrawa wyzwalająca kreatywność
Któż z nas nie słyszał o szaszłyku po armeńsku, sewańsku, uzbecku, chińsku, hindusku, bułgarsku itd. Z kart menu dobrze znamy szaszłyki przygotowane z baraniny, cielęciny, wołowiny, dziczyzny i wzbogacone przeróżnymi dodatkami. Kreatywność w tej dziedzinie nie ma końca i każdy z nas może stworzyć szaszłyka w dowolnej postaci. Wystarczy tylko zmienić dodatki lub rodzaj mięs nadziewanych na szpikulec. Pochłonięci pasją kulinarną możemy stworzyć jeszcze nie spotykaną konfigurację zestawień i zaskoczyć degustatorów inwencją.
Marynaty do szaszłyków
Zazwyczaj w skład marynat wchodzą składniki kwaśne w postaci wina, octu lub soki z kwaśnych owoców: cytryny, grejpfruta. Ponadto dodajemy oczywiście olej, przyprawy i zioła. Bardzo często do marynaty dorzuca się poszatkowaną cebulę i zgranulowany czosnek.
Kawałki mięsa marynuje się w chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce) tak długo, aż marynata nie wsiąknie w wierzchnią warstwę mięsa. Marynatą w postaci ciekłej można również nastrzykiwać kawałki mięsa.
Szaszłyki z grilla – sposób przyrządzania
Szaszłyki grillujemy metodą pośrednią w temperaturze zalecanej dla danego rodzaju mięsa. Ważne jest, aby nie doszło do przypalenia warstw przekładanych zanim nie ugrillujemy zasadniczej potrawy mięsnej, stąd dobór przekładańców w postaci warzyw i innych jest bardzo istotny. Proces grillowania należy monitorować i obracać szpikulce, by potrawa była równomiernie upieczona. Świetnym sposobem na przygotowanie szaszłyków jest jest zestaw do szaszłyków od Broil King - jedyne tego typu akcesorium na rynku pozwalające na umieszczenie szpikulców w dwóch różnych pozycjach i umożliwiające bardzo łatwe i wygodne obracanie do czterech szaszłyków jednocześnie.
Najpopularniejsze przepisy na szaszłyki
Szaszłyk po bułgarsku – 6 porcji
- Kawałki mięsa: baranina (schab, szynka) – ok. 1 kg
- Przekładańce: krążki cebuli – ok. 0,2 kg
- Składniki marynaty:
- główka czosnku,
- migdały - 60 g,
- bułka tarta – 4 łyżki,
- żółtka z jaj – 2 sztuki,
- olej – 200 ml,
- sok z cytryny,
- szczypta soli
- Czas marynowania: 8 godzin w lodówce
Szaszłyk po sewańsku – 2 porcje
- Kawałki mięsa: baranina(schab, szynka) – ok. 0,7 kg
- Przekładańce: plastry boczku – 100 g
- Składniki marynaty:
- kefir – 0,5 l,
- czosnek – 2 ząbki,
- drobno pokrojone główki cebuli – 4 sztuki,
- olej – 2 łyżki,
- szczypta pieprzu czarnego,
- szczypta soli
- Czas marynowania: 10 godzin w lodówce
Szaszłyk po armeńsku – 4 porcje
- Kawałki mięsa: baranina (schab z kością) – ok. 1 kg
- Przekładańce: plastry bakłażana
- Składniki marynaty:
- cebula – 2 sztuki,
- sok z jednej cytryny,
- skórka otarta z jednej cytryny,
- sól,
- pieprz czarny mielony
- Czas marynowania: 7-8 godzin w lodówce
Szaszłyk z wieprzowiny z ziemniakiem – 4 porcje
- Kawałki mięsa: baranina (polędwica, schab) – ok. 0,7 kg
- Przekładańce: plastry białej cebuli, plastry ziemniaków
- Składniki marynaty:
- drobno posiekana cebula – 1 główka,
- sok z jednej cytryny,
- tymianek,
- szczypta soli,
- pieprz czarny mielony
- Czas marynowania: 4-5 godzin w lodówce
Szaszłyk z wołowiny i boczku – 6 porcji
- Kawałki mięsa: wołowe (polędwica) – ok. 1 kg
- Przekładańce: plastry boczku – 200 g, kawałki chleba razowego – 12 kromek
- Składniki marynaty:
- szczypta soli,
- pieprz czarny mielony