Piersi z kaczki w glazurze sosu z granatów

Przy grillowaniu mięsa kaczki – czy to w całości, czy w postaci wydzielonej piersi lub udka – należy mieć na uwadze wysoką zawartość tłuszczu w skórze mięsa. Położenie kawałka mięsa kaczki z jej skórą na rozgrzany ruszt powoduje natychmiastowe nadmierne wytapianie tłuszczu, co z kolei może spowodować powstanie obfitego płomienia. Na grillu węglowym przy pieczeniu bezpośrednim jest to nie do uniknięcia. Na grillu elektrycznym  lub gazowym problem można rozwiązać i to na dwa sposoby.

 

Usunięcie skóry z kawałka mięsa kaczki

Pierwszym rozwiązaniem jest usunięcie skóry z kawałka mięsa kaczki jeśli grillujemy pierś. By to zrobić, czubkiem noża podnosimy skórę na kawałku piersi i oddzielamy od mięsa przez odciąganie do tyłu. W przypadku grillowania udek lub kaczki w całości raczej nie usuwa się skóry. Pozbawia nas to osobliwego smaku podpieczonej skórki mięsa, a ponadto wytapiany tłuszcz zawsze wzmacnia aromat potrawy.

Użycie płyty żeliwnej do wstępnego wytapiania

Niezawodnym sposobem, który zapobiega nadmiernemu wytapianiu tłuszczu jest użycie płyty żeliwnej. W grillach gazowych marki Broil King nie ma z tym problemu, gdyż w miejsce jednej kratki rusztu wkładamy dwustronną modułową płytę żeliwną.

W przypadku grillów węglowych KEG płytę żeliwną kładziemy bezpośrednio na powierzchni rusztu żeliwnego.

Na rozgrzaną płytę żeliwną kładziemy kawałki mięsa kaczki skórą do dołu i opiekamy do pięciu minut. Po wytopieniu, tłuszcz zachowujemy na inną okazje, a podpieczone mięso przygotowane jest do właściwego procesu grillowania według wybranego przepisu. My polecamy piersi z kaczki w glazurze sosu z granatów.

Piersi z kaczki w sosie z granatów – składniki:

  • piersi z kaczki o wadze 180-250 g – 4 sztuki
  • pomarańcze – 2 sztuki
  • sok z granatów – 125 ml
  • miód – 90 ml
  • ocet balsamiczny – 1 łyżka
  • sól gruboziarnista
  • pieprz

Przygotowanie sosu z granatów

Z pomarańczy wyciśnij 4 łyżki soku. W małym garnuszku wymieszaj sok z pomarańczy, sok z granatu, miód, ocet i szczyptę soli. Przygotowany płyn podgrzewaj delikatnie przez ok. 10 minut, aż nie uzyskasz gęstej, lepkiej konsystencji.

Grillowanie piersi z kaczki

Piersi z kaczki obkrój z nadmiaru tłuszczu, a skórę gęsto ponacinaj. Kawałki mięsa solidnie posyp solą i pieprzem. W grillu umieść płytę żeliwną i nagrzej ją do temperatury 150°C. Na płycie ułóż kawałki kaczki skórą do powierzchni płyty i opiekaj do 10 minut lub trochę dłużej. Po wytopieniu tłuszczu odstaw mięso na bok i polej sosem z granatów. Część sosu zachowaj na powtórne polanie przed końcem grillowania.

Ustaw grilla do grillowania bezpośredniego w zakresie temperatur 175 – 230°C . Ułóż kawałki mięsa i grilluj przez 8 - 10 minut. W tym czasie przewróć raz kawałki, gdy jedna ze stron się zarumieni. Jedną lub dwie minuty przed końcem grillowania polej mięso pozostałą glazurą.

Po ugrillowaniu odstaw mięso na bok i przykryj folią na kilka - kilkanaście minut. Kawałki piersi pokrój ukośnie w plastry i serwuj z sałatką lub grillowanymi jabłkami.